A szisz egyik különlegessége a szakmai rendszerünk alapjául szolgáló sávrendszer, mely olyan tudományterületek köré épül, amelyek évről évre sok sziszest foglalkoztattak. Végül sáv szerveződött rájuk. A sávrendszer lehetőséget ad egy szűkebb tudományterületen való elmélyülésre, és egyben strukturálja is a koliban megszerzett ismereteket. Minden kollégista tagja a sávok (globális politika, kormányzati gazdaságtan, pénzügyi közgazdaságtan és szociológia) valamelyikének, ami a szakmai tartalom mellett a sziszes indentitásnak is fontos részét képezi.
Tudományos életünket szeretjük informális keretek között is megélni. Erre ad remek alkalmat az Őszi Szakmai Hétvége, amit egy vidéken eltöltött intenzív szakmai naphoz méltó táncos mulatsággal zárunk. Igyekszünk gondosan ápolni a kapcsolatot a végzett és az aktív tagság között, havi rendszerességgel tartunk különböző témában Alumni beszélgetéseket. A lényeg, hogy jobban megismerjük egymás szakmai, vagy épp szabadidős érdeklődését, ki-mivel foglalkozik. Beszélgetéseinkre egyetemi és közéleti szereplőket is hívunk, hogy szűk körben vitathassuk meg az élet(ünk) nagy dolgait.
ßBoldogság receptre avagy különbség a magyar és dán boldogság-összetevők közöttßAdatokra bontott emberek, A vállalati fluktuáció csökkentési lehetőségei a kiválasztási folyamat adatvezérelt eszközökkel való támogatásán keresztülßRallying around the flag? - Az Iszlám Állam közel-keleti támogatottságaßPolgármesterek hatása jelölőpártjuk országgyűlési eredményeireßA természetbeni juttatások alkalmazásának okai – A paternalizmus motivációinak vizsgálataßFogd az alkoholra! – A nemi erőszak megítélésének befolyásoló tényezőißHallgatói mobilitás és az Erasmus program kapcsolata 2008-2014 között, különös tekintettel a push és pull faktorokraßÁldozathibáztatás az iskolában - Hogyan befolyásolja egy bántalmazási szerep az áldozathibáztatást?ßHogyan juss tovább a Bajnokok Ligájában? - Avagy a Bajnokok Ligája kieséses szakasz mérkőzéseinek elemzése játékelméleti módszerrelßA Ryanair és a Wizz Air fogyasztói megítélése a Fair Pricingmodell tükrébenßA Jobbik mérséklődése az egyéni képviselő-jelöltek vizsgálatának tükrébenßMezőgazdasági kisvállalkozások beszerzéseßA katolikus egyház szociális tanítása a megváltozott gazdasági és társadalmi rendszerbenßEgy felfedezetlen történet - a magyar bérlakáspiacban rejlő lehetőségekßMeccsvégi játékok: kosárlabdacsapatok stratégiaalkotásaßGoethe Intézet: puha hatalmi projekció vagy konzisztens normatív hatalomßA Markmyprofessor hallgatói értékeléseinek vizsgálataßPAR2 receptorok szerepe endothelium-függő érválaszok közvetítésébenßTourists versus Locals - Perceptions of tourism in present-day BudapestßNesze neked szegregáció!ßMajd az állam megoldja! – A magyarországi pártok gazdaságpolitikájának bal-jobboldali dimenzió szerinti elemzéseßEurópai választási reformok pártos torzításaßOpciók és neurális hálókßNational Identity Construction through the Collective Memory of Trianon as a National Trauma
A szervezett táborokon túl a sziszes közösségi élmény nem lenne teljes az évközi bulik nélkül. Mind a spontán („bor nyílik a közösségiben, gyertek!”), mind a szervezettebb események a tagság közösségi életének fontos elemei. Kérdezzetek meg egy sziszest a beöltözős szobatúrákról vagy a Mikulásbuliról, rengeteg felejthetetlen sztorit fog mesélni.
Ahhoz, hogy jól vágjon az eszünk, a test pallérozására is szükségünk van, erre jó a sziszes Sportcsütörtök. Heti egy alkalommal a Kinizsi kollégium tornatermében mérjük össze foci, kosár és röplabda tudásunkat. A SZISZ aktív és végzett focicsapata is itt készül a szakkollégiumok közötti tornákra, melyekről rendre el szoktuk hozni az első helyet.
Egy külön sziget a koli vérkeringésében. A színjátszó évről-évre megújul és össze áll egy maroknyi lelkes sziszesből, minden évadban egy új színdarabbal készül, amelyet tavasszal mutat be. A Szisz Társulat 2017-ben 10. alkalommal állt össze. Rendezőnk, P. Petőcz András vezetésével megtanulunk karaktereket formálni és a közönség előtt szerepelni. Mindeközben igazi csapatmunkával összeáll a választott színdarab. Egy tanév, egy színdarab, májusi előadás(ok) és végtelen mennyiségű egyedülálló élmény.
A sziszes év két legnagyobb közösségi eseménye a Téli Tábor (TT) és a Nyári Tábor (NYT). Előbbi az érdeklődők számára is nyitott, akik a vizsgaidőszak végén egy felejthetetlen hétvégét tölthetnek együtt az aktív és a végzett tagsággal. Napközben szakmai előadásokat, esténként pedig a legkülönfélébb programokat szervezünk (pl. táncház, borkóstoló, slam poetry, koncert), melyeket egy igazi sziszes dinom-dánom koronáz. A Téli Tábor remekül leképzi a sziszesek szakmai érdeklődését és közösségi életét. A Nyári Tábor a programokat tekintve kevésbé kötött: célja, hogy a tagság az Újonnan Felvettekkel (ÚF) gyarapodva pihenje ki az év fáradalmait (rendszerint valahol a Balaton-parton) - már amennyiben pihenésről lehet beszélni egy négy napon át tartó buli kapcsán.
A SZISZ egyik legrégebbi hagyománya az október 6-a környékére szerveződő erdélyi kirándulás. Az aradi vértanúk emlékművének meglátogatása és megkoszorúzása a hétvége elmaradhatatlan része, egyébként a helyszín és a program évről évre változik: jártunk már többek között Torockón, a Tordai sóbányában, Kolozsvárott és Koltón is. A kirándulás eredeti célja a határontúli magyarság segítése volt pl. gyógyszerekkel, tankönyvekkel és egyéb hiánycikkekkel. Ezt a hagyományt a korunkhoz igazítva visszük tovább pl. adománygyűjtéssel, melyet gyermekotthonnak adunk át. A kiránduláshoz hozzátartozik a városnézés, az ismerkedés a helyiekkel, és a közös éneklés, persze némi erdélyi pálinka kíséretében…
A SZISZ-ben a szakmai fejlődésünk mellett arra is nagy hangsúlyt helyezünk, hogy a körülöttünk lévő társadalmi problémákat felismerjük és választ adjunk rájuk. Ennek egyik eszköze a rendszeres belsős beszélgetések, amiken aktuális közéleti témákat vitatunk meg együtt. Emellett mindig van egy-egy társadalmi érzékenységhez kapcsolódó nagyobb projektünk is: ilyen volt pár éve a bódvalenkei gyerekek vendégül látása, erdélyi kiránduláson tett gyermek otthon látogatások, illetve a pénzügyi nyári egyetem.
A 2016-os Őszi Szakmai Hétvége keretén belül tavaly összeállt egy projekt csapat, akik bepillantást szerettek volna nyerni hajléktalanok élethelyzetébe. Szerettük volna valahogy közelebb hozni az egyetemistákhoz a hajléktalanság problémáját. Ezért a ellátogattunk néhány hajléktalanokat ellátó intézménybe, ahol életút interjúkat készítettünk. Az interjúkból kiválasztottuk a vissza-visszatérő témákat, végül az ezeket illusztráló idézeteket és fényképeket kiállítottuk mind az ELTE-n, mind a Corvinuson. A kiállítás megnyitóján Szalai Kriszta előadta a Maradjunk annyiban című monodrámáját, ami egy utcán élő hajléktalan asszony életét foglalja össze, majd lehetőség nyílt a részvevők számára, hogy két interjúalanyunkkal beszélgessenek.
A Pénzügyi Nyári Egyetem 1994 óta minden nyáron megrendezésre kerül. A program keretein belül felvidéki, kárpátaljai, erdélyi és vajdasági magyar közgazdász hallgatóknak nyílik lehetősége- neves hazai pénzügyi szakemberek bevonásával- a banki és a vállalati pénzügyek világában történő elmélyülésre, ezek mellett pedig a résztvevők a Nemzetközi Bankárképző jóvoltából a egy bankszimulációt is kipróbálhatnak. A szakmai programok mellett persze jut idő kikapcsolódásra is a sziszesekkel (városnézés, kirándulás, élményfürdő, strand)!